Novinky:

22.1.2014
Promítání fotek z Peru (Bílé Kordillery, Huascarán 6768m) v Brně:
17.2.2014, 19:00h, bezbariérové divadlo Barka, Svatopluka Čecha 35a 612 00, Brno-Královo Pole
Bílé Kordillery - hory, které berou dech na počkání
Nejvyšší peruánské štíty definují význam slova bílá. Závratné hlubiny, neskutečně strmé zasněžené svahy, hřebeny ostřejší žiletky, živé ledovce nadpozemských rozměrů. Hory, které Vám zamotají hlavu svou krásou i nadmosřskou výškou, hory osudové pro Československé horolezectví. Vystoupíme společně na Nevado Pisco (5752m), Nevado Urus (5420m), Nevado Ishinca (5530m) a rozhlédneme se i z vrcholu nejvyššího, z Huascaránu (6768m). Navštívíme sportovní lezecké oblasti Los Olivos a Hatun Macay v Černé Kordilleře a nahlédneme do života místních obyvatel.
1.1.2014
Dobrou čtrnáctku všem!
Nový rok jsme vítali 1.1. z vrcholu Citlaltépetl (Pico de Orizaba (5636m)), když předtím jsme vystoupili na La Malinche (4461m) a Iztaccíhuatl (5286m). První foto už je tu: http://mc.posvete.cz/mexico13/.
13.10.2013
Promítání fotek z Peru (Bílé Kordillery, Huascarán 6768m):
Pardubice, 18.10.2013, 19:00h, čajový klub Paleta (https://www.facebook.com/events/1414629892097871/?fref=ts)
Praha 6.11.2013, 19:00h, klub Válec (https://www.facebook.com/events/339114529567749/?fref=ts)
23.7.2013
Radujte se s námi! Vystoupili jsme na nejvyšší z vrcholů peruánských And: Nevado Pisco, Urus, Ishinca a Huascaran Sur. Nádherné výhledy na Bílé Kordillery. Tady je naše trasa (doporučujeme prohlídku v Google Earth)
23.6.2013
Pořád to ještě jde na lyžích, Mont Blanc přes Grands Mulets.
20.2.2013
Krásná túra vhodná i pro začínající skialpinisty na vyhlídkový, 2940m vysoký Chli Bielenhorn, Urnské Alpy, Švýcarsko.
14.2.2013
Parádní skialpová túra na Wilsdtrubel a lezení v ledu nad švýcarským Adelbodenem, Bernské Alpy.
5.2.2013
Borneo. Oslava života samotnou matkou přírodou. Vlhké vedro, každý odstín zelené, zvířata "ze zoo", protáhlé lodě a ještě delší domy uprostřed džungle, nekonečné jeskyně, masožravé rostliny, největší květy světa, teplé Čínské moře a usměvaví, vstřícní lidé, kteří jsou na to vše zvyklí.
25.9.2012
Opět přicházím s nabídkou kvalitní prokrastinace, tentokrát to byla rychlovka na Alphubel (4,206m), aneb proč nejet na víkend do Wallisu?
21.8.2012
Dnes Vám budu vyprávět o jednom z posledních bílých míst na mapě Evropy, které čím méně známé, tím větší krásou i potenciálem vládne, místě kde poznáte odloučení i v půlce prázdnin, odkázáni sami na sebe tam budete naslouchat nekonečnému tichu přírody, kde značení cest je teprve v plenkách, kde majestátně svítí bílé štíty nekonečných, divokých, vápencových hor hluboko do zelených údolí. Jsou to Balkánské Alpy, Albánské Dolomity, Prokleté hory, jsou to Prokletije.
28.5.2012
Gennargentu a Supramonte - další nádherný hory, který jsem "měl" na chvíli jen sám pro sebe. Hory vonící tymiánem tak, že se člověku hlava zatočí, hory, kde se prohání stáda divokých koní, něžně kvetoucí hory s ostrými vápencovými útesy, hory jak stvořené k toulání.

30.4.2012
Další pracovní výlet, tentokrát do Makedonie, kde poblíž druhého největšího makedonského města Bitola vystavují národní park Pelister, též zvaný Baba, s nejvyšším vrcholem Pelister (2 601m), Prespánská jezera na hranici s Albánií, Heraclea Lyncestis z dob starověkého Řecka, atd., rozhlédněte se sami. Asi bych měl pracovat méně.

24.4.2012
Poněkud pracovní návštěva dalekého severního Walesu, místa, kterému říkají Bangor, zní indicky a cestuje se tam snad i podobnou dobu. Okolí umí nabídnout hýkání racků na každý způsob, ostrov Anglesey (Ynys Môn) - mekku seakajakářů, a národní park Snowdonia, kde hory vypadají zase trochu jinak, než je našinec zvyklý. Lidé tu často mluví nesrozumitelnou řečí a jedí podivná jídla, ale zjevně je to dost baví a umí si to užít.

18.4.2012
Pár obrázků ze šlapaček ve Francii a hlavně dvě interaktivní hejblátka: výhled z hrany Chartreuse a výhled z vrcholu le Puy Gris (2908m) v masivu Belledonne.

22.8.2011
Kanada 2011: dali jsme na radu Přemíka a místo do hor se tentokrát vypravili do deštných pralesů mírného pásma na ostrově Vancouver. Na stezce Juan de Fuca jsme viděli snad všechny odstíny zelené, tři pěkné černé medvídky a mnoho dalšího. Není náhodou, že auta vozí na SPZ hrdě nápis Beautiful British Columbia.

21.6.11
Parádní přechod z Colorado Springs přes Pikes Peak do Cripple Creek a dále po hřebenu hor Sangre de Cristo až k písečným dunám v národním parku Great Sand Dunes jsme si opravdu mimořádně užili, i když tam bylo pár zážitků více intenzivních, než pozitivních ;-).

25.5.11
...a ještě jedna vzpomínka na sníh: idylický skialpový přechod ze Saas Fee do Bourg St. Pierre přes Monte Rosu a Tête Blanche...

22.2.11
Další zimní sólo výlet do Kalifornie, tentokráte vskutku slunné. San Francisco, Fresno, stopem do národních parků Kings Canyon a Sequoia. Tam jen sníh, až posvátný klid, modroha a ticho. Ticho, které hlídají ty největší stromy tohoto světa, a dělají to s nóóblesou - rozhlédněte se sami...
20.12.10
Výlet do zasněžené zemně Han. Zdaleka ne vše plynulo tentokráte hladce, jako řeka Han v Soulu: těsně před naším příjezdem dopadlo na ostrov Jonpchjong ve Žlutém moři několik severokorejských dělostřeleckých granátů, zatímco Jihokorejci si v této oblasti naplánovali vojenské cvičení s USA. Ze sněhem zasypaného Frankfurtu jsme odletěli až na potřetí a Lionel hned na letišti Incheon ztratil pas. Přesto se nám podařilo přejít největší jihokorejské pohoří Jirisan, navštívit historická města Jinju a Gyeongju, nacpat se kimči k prasknutí, nahlédnout pod závoj lingvistického skvostu Hangul, a poklonit se budhům vytesaným do skal národního parku Namsan.
10.05.10
Skialp v Persii: zasněžené, liduprázdné hory v oblastech vrcholů Tochal (3965), Alam Kooh (4850) a Mount Damavand (5671). Podívejte se na pár fotek, nebo rovnou z nejvyššího vrcholu Íránu - Mount Damavandu.
28.01.10
Yosemiteeeee!
Pocukrovaní velikáni z poctivé kalifornské žuly, noc pod šutrem v mýtickém Camp 4, mraky sněhu a ani noha na trailech. Dále pak Highway číslo 1, Big Sur, San Jose, San Francisco, zkrátka "slunná Kalifornie" v lednu. Snažil jsem se to nejen zapsat, ale i pochopit a vyfotit :o). Martin
09.09.09
ISLAND – BAREVNÁ ZEMĚ
Island není jen ledová země. Island je země plná kontrastů – země, kde se potkává horká zem s ledovci, voda s pouští, život se smrtí. Island je neskutečně barevná země.
Přijďte se podívat na promítání z dobrodružné cesty islandským vnitrozemím.
Kdy: 15. 10. 2009 v 18:30 hod.
Kde: Městská knihovna Doksy, Valdštejnská ulice 251
Srdečně se na Vás těší Petr Válek
22.2.09
Aconcagua 2009 V sestavě Martin Čadík, Eda Hubený, Zbyněk Lebduška stanuli jsme na nejjižnější šestitisícovce světa - Cerro Marmolejo (6108), na sopce San José (5856) a vystoupili jsme i na nejvyšší vrchol západní polokoule - Cerro Aconcagua (6962) (nahoru údolím Vacas, dolů normálkou, bez pomoci mul, nosičů nebo vynášek, viz web akce). Chtěli bychom poděkovat Vám všem, kteří jste nám fandili, pomohli, poradili, jakýmkoli způsobem nás podpořili.
Dík moc, Martin
19.11.08
Nedoporučujeme Vám využívat FREE hosting, který nabízí pipni.cz po následujících zkušenostech:
tyto stránky (posvete.cz) byly hostovány na serveru pipni.cz.
 • název daného hostingu je "FREE", a firma se chlubí, že nabízený produkt je zdarma, což je víceméně pravda, až na to, že je potřeba zaregistrovat doménu přes pipni.cz, OK
 • ALE, po čase nám začly chodit faktury na uhrazení hostingu "PROFI", což jsme zpočátku považovali za omyl a ohradili se tím, že nám program FREE hosting dostačuje
 • následně se začly množit chyby a výpadky serveru, až hosting přestal fungovat úplně
 • tím "úplně" je myšlen i ftp přístup - ještě, že pravidelně zálohujeme...
 • to vše bez jakéhokoli varování a bez jakékoli možnosti komunikace, resp. zjednání nápravy (nedostali jsme jedinou odpověď na naše emaily)

Pokud tedy vybíráte hosting pro Váš web, nemůžeme Vám pipni.cz v žádném případě doporučit.

27.10.08
Japan 2008 Výprava do země vycházejícího Slunce včera zkončila, ale nebudou nikdy zapomenuty ty noci pod hvězdami, východy Slunce z pustých třítisícových hřebenů, chromatické lesy, charismatické svatyně, posvátné chrámy a laskaví lidé, kterým ta (tak jiná) země patří. Bylo mi dovoleno stanout na vrcholech z nejposvátnějších - vystoupil jsem na Fujisan, přešel celičké Minami Alps a na závěr poznal všechny hlavní perly Kita Alps. Jen zřídka má člověk šanci zažít takovou odloučenost, krásu, samotu, divočinu, romantiku i mystiku zároveň. Arigató gozajmasu, jistě se ještě uvidíme, milí Japonci!

PS: opět jsem cestoval převážně stopem a spal ve žďáráku, ale pro představu - mapa tokijského metra; nebo králíkárna pro lidi - kapslový hotel (levné a bezproblémové bydlení v centru Tokia); sepsal jsem i pár telegrafických informací o horách
Martin
7.7.07
Přešli jsme (Martin, Petr N., Jirka R.) srdce Skalistých hor, nejstarší národní park Kanady, Banff. Cestou jsme spíše než lidi potkávali zviřátka, jako např. grizzlici s medvídětem, dikobrazy nebo orly bělohlavé. K vidění jsou zatím fotky z první části (Banff-Lake Louise) od Roldy. Martin Kanada 2007
13.6.07
Nové fotky z výletu do rumunského pohoří Banát od Petra Matouše.
3.4.07
Fotky z akce 2007 a prezentace jsou na webu, pošlete mi i Vaše fotky, máte-li nějaké. Martin
24.10.06
Na kobru ni mambu jsem nevšlápl, takže jsem se navrátil z Taiwanu zdráv a čipr. Po dobré konferenci v Taipei jsem stopem a někdy též vláčkem objel celý ostrov, navštívil řadu národních párků a vystoupil na nejvyšší vrchol východní Asie - Nefritovou horu (3952). Noc pod hvězdami ve 3800m a taiwansky sladký západ slunce do hedvábných mraků zanechaly nesmazatelný otisk na mé, v tom kraji rozsypaného čaje někdy trochu samotinké, duši. Xiexie laskaví taiwanci, na viděnou Formoso, nádherný ostrove! Martin
22.2.06
Dne 3.4.2006 se ve Vysokém Mýtě (v Šemberově divadle, od 19h) uskuteční promítání filmu "TREK ANNAPURNY, aneb jak na to?" Snímek dokumentuje putování osmičlenné skupiny překrásnou přírodou okolo Himalajských velikánů (80 minut, vstupné 50Kč).

Další informace a vstupenky u Petra Nováka.
14.2.06 Petr Válek nám poslal pozdrav od protinožců:

Zdravim vsechny u protinozcu Dlouho jsem se noozval, duvod je prosty cestujem aikdyz novy zeland je zeme zapadni, je to konec sveta a signal a internet tu zas tak neni k mani. Hlavne ten signal. Tak od zacatku. cestujem od 22.1.06.VYjeli jsme z Cromvelu, coz je mezi Alexandrou a Queenstownem, zde jsme dva mesice precovali v sadu, strihali stromy, oipravovali zavlazovaci system, travili kraliky, plasili ptaky, staveli baraky a takhlavne jsme trhali tresne, merunky, broskve anektarinky.Kdyz prace zkoncila vydali jsme se k MT COOk NP, videli nejvyssi horu NZ, neco pochodili, pak jsme navstivili mesto Christchurch., a jeho okoli, po vychodnim popbrezi, jiz s MIsou jsem jeli na jih.Zde jsem pozorovali tucnaky, tulene, lvouny, rypouse,delfiny, zkamenele stromy jekyne v popbrezi plaze piscite i skalnate, majaky.Zavitali jsme do mesta Dunedin, a na polooustrove Otago pozorovali Albatrosy, taky co maji 3m rozpeti, hnizdi jen zde a letaji za deset dni z NZ do Chile. Stihli jsme i Stewart island, kde jsme ho polovinu za pet dni obesli, brodili se blatem, sli po nadhernych plazich, bazinach a kopcich.Pralesem ktery mel byt jiz davno v uhli, alespon podle toho co tam rostlo, stromove kapradiny.Pozorovali jsme ptaky kiwaky, v prirode, ne v zadnem parku.Jsou velici ,3.5kg 45 cm. Nad hlavami letali zeleni papousci s cervenou ci zlutou hlavickou, ptaci tui a obrovsti holuby. Zavitali jsme tez do NP Fjordlad, skvostu NZ, spali u jezera Haouroku, miticke mysto Maoru, krasne. Jeli lodi po Milfordu, sli Kepler track, a jine vylety s ruznymi nadhermi vyhledy a zakoutimi. Vsude narazime zvedaveho a drzeho papposka kea, asi velikosti mensi kurete, olivoveho zbarveni, strasne drzi, hravy a odvazny a zabavny.Ted se chystame na Routeburn Track o Queenstownu v NP Aspiring, a pak vyrazime po zapadnim pobrezi na sever, navstivime NP v tamni casti, zavitame na Arthur pass, Leviss pass,a dalsi zajimavosti co se naskytnou. Zacatkem brezna pocitame se zapocetim prace cesani jablek. Spime kde se da, koupeme se v nadhernych jezerech.Vychutnavame dest i slunicko.zavidime vam snih. Lidicky zdravim vas tam do Cech, mejte se hezky a at se dari
30.1.06
Vážení a milí světoběžníci, Opět se přiblížil čas našeho pravidelného setkání, a proto je na čase upozornit všechny fotografy na naši malou FOTOSOUTĚŽ. Tématem nebude opět nic jiného než cestování a proto předpokládám, že pro Vás nebude problém najít několik zdařilých úlovků a přivést je ke zcela objektivnímu posouzení laické porotě. Pokusíme se společně pak vybrat fotografii nejzdařilejší a autora po zásluze odměnit.

Jako obvykle:
Formát: 18x24 a větší (nebo jejich odvozeniny)
Adjustace: nezarámované, nepodlepené
Počet: max. 10 ks od jednoho autora

Na bohaté obsazení se těší Hubeňouři.
Fotosoutez 2006
26.1.06
Hedečský Světoběžník 2006 se uskuteční ve dnech 24.-26.3.2006 opět v chaloupce u Hubených na Dolní Hedeči. S sebou vezměte dobrou náladu a zážitky z cest (diáky, filmy, fotky, deníky) a spacák :-).
10.5.05
Lidičky, po Ústí, a Žďáru vystavuji své fotografie ve výstavních prostorách STříbrné výstavní síně Most, v městské knihově Most. Jednak Vás tímto chci pozvat na její shlédnutí a za druhé Vás požádat jestli nemůžete tuto pozvánku rozeslali svým přátelům, třeba se tím zvýší návštěvnost.Ohlasy jsou zatím převážně pozitivní.Tak když budete mít cestu do Mostu tak se na 20 minut zastavte v Knihovně.
Petr Válek
30.3.05
Navrátili jsme se ve zdraví ze skialpinistického výletu do rumunského pohoří Rodnei. Počasí nám velice přálo, celý týden modroha a k večeru dvacet pod nulou, takže pouze pozitivní zážitky! Během cesty jsem přeložil manuál k lavinovému vyhledávači MAMMUT Barryvox, protože podle mých informací v češtině doposud neexistuje a myslím, že je nanejvýš vhodné umět takovou věcičku _velmi dobře_ ovládat. Pokud to někoho více zajímá, napište mi. Martin
8.2.05
Letošní setkání se uskuteční 11.-13. března. Připravte dobrou náladu a fotky do fotosoutěže.
12.1.05
Je nejvyšší čas domluvit termín letošního setkání. Eda navrhuje 1. víkend v březnu, tedy 4.-6. března. Vyjádřete se v diskusi, jestli Vám vyhovuje nebo ne.
17.11.
Od pátku 26.11. do neděle 28.11. se koná v Praze SMÍCHOVSKÝ FESTIVAL ALPINISMU - SETKÁNÍ 2004, který si klade za cíl představení, přiblížení a i určité srovnání mnoha disciplin alpinismu v podání našich i zahraničních osobností naší širší odborné, mediální i divácké veřejnosti. Během festivalu, jehož páteří budou přednášky, filmové a dia projekce, budou pořádány i diskuse o aktuálních otázkách různých podob současného alpinismu za účasti českých a zahraničních aktérů a hostů.
11.11.
Další promítání filmu Ve Vysokém Mýtě, tentokráte z himálajského treku okolo Dhaulágirí se uskuteční 26. listopadu v Šemberově divadle. Kromě filmu se můžeme těšit i na povídání Martina Kratochvíla a Petra Nováka.
9.8.
Ve Vysokém Mýtě se bude 22. října promítat video z letošní jarní skialpové výpravy do rumunského pohoří PARING. Všichni jsou srdečně zváni. Fotky z akce jsou ku shlédnutí na našem webu. Paring04
9.8.
Pce-Hamburg Ve dnech 23.6. - 28.6. jsme se zúčastnili pravděpodobně nejdelšího vodáckého NONSTOP závodu na světě (zápis do knihy rekordů je v procesu) PARDUBICE - HAMBURG. Na 860km dlouhou plavbu vyrazily čtyři kanoe C3. Naše loď ve složení Martin Čadík (Krysy.net), David Kunát (Fox sport club), Jiří Roleček (Kayak fanatic) se umístila s časem 130h na pěkném čtvrtém místě ;-) (ale třetí jsou disk. pro nedodržení pravidel nonstop závodu). Fotky z akce jsou ku shlédnutí na našem webu. Pce-Hamburg
18.3.04 Nová rubrika články na našem webu.
20.1.04 V rámci letošního setkání se uskuteční fotosoutěž.
Podmínky:
 - téma Fotografujeme na cestách
 - fotografie formátu 15x22 – 30x45 cm, nezarámované, bez podložek
 - max. 10 ks od jednoho fotografa
8.1.04 Všem dobrým lidem přejeme do nového roku dostatek štěstí a optimismu.

S novým rokem se nám blíží i nové Setkání 2004, které se uskuteční ve dnech 26. - 28.3.04
15.12. Vyhodnocení akce 'Hlasování o názvu webu' je následující:
posvete.cz       18b 
hrnec.cz        10b 
horolidi.cz       6b 
pohory.cz        4b 
svetobeznik.com     4b 
pohorky.cz       3b 
hedecskysvetobeznik.cz 3b 
svetobeznik-hedec.cz  2b 
zcest.cz        2b 
vsudebyl.cz       2b 
pohorach.cz       2b 
sranec.cz        1b 
18.9. Haló, haló! Na vědomí všem se dává, že Mirka Gruberová za Karla Ježka se za chvílí vdává. Oba doufají, že oddáni budou 27.9. v 13:30 v Trutnově, přejeme jim hodně štěstí na jednom laně!
16.9.
Všechny příznivce akce Pozor, státní hranice upozorňujeme, že se změnilo umístění stránek, které nyní najdete na http://hranice.zde.cz                                       Pozor, státní hranice
16.6. Přibyly nám nové fotky z letošního setkání. Viz Světoběžník 2003
6.6. Další státnicový borec je Tomáš, HURÁ!
30.5. Gabča v pátek úspěšně odstátnicovala, GRATULUJEME!
13.5. V neděli se Martin vrátil z divokých vod korsických, takže se opět můžeme těšit na mokré video.
1.4.
Ve Vysokém Mýtě se chystá vernisáž fotek Petra Nováka ze Sisha Pangmy a premiéra filmu Martina Kratochvíla. Všechny akce propuknou ve středu 16.4. Program je následující:
 • 16.00 - Vernisáž výstavy Z himálajské osmitisícovky na lyžích
  Výstavu uvede slovem a hudbou Martin Kratochvíl. Koná se ve Výstavní síni Jana Jušky, nám. Přemysla Otakara II. 24. Výstava potrvá do 13.05.2003
 • 18.00 - Premiéra filmu Martina Kratochvíla z expedice Shisha Pangma 2002
  Projekce a beseda s Martinem Kratochvílem, Petrem Novákem a dalšími účastníky. Ve spolupráci se společností BONTON. Začátek v 18:00 v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě Vstupné 50Kč.
 • 20.00 - Jazzový koncert Martina Kratochvíla a Tonyho Ackermana Začátek ve 20:00 v Šemberově divadle. Vstupné 100, 110, 120Kč.
Pozvánka
25.3.
V pardubické Dobré čajovně (Pod Sklípky 112 - vedle Pernštýnského náměstí) jsou vystaveny Martinovy fotky z Maroka 2002, budou k vidění určitě do konce května. Budete-li mít cestu, zajděte na čaj, otevírací doba: po-so: 13:00-22:00, Ne: 14:00-22:00. Další info na emilu cadikm@centrum.cz Pozvánka
19.3. Petr Válek se chystá na Altaj a shání další světoběžníky na výpravu. Termín je od poloviny června do poloviny července. Cena je zatim spočítana na 20 000,- V případě zájmu se ozvěte na tri_valec@seznam.cz