Králický Sněžník a Hedečský Světoběžník 2002

Jeseníky 9. až 10. března


V Hedči u Králík se pod hlavním organizačním vedením Edy Hubeného uskutečnil v uvedených dnech třetí ročník neformálního setkání přátel cestování všeho druhu. Hlavním programovou náplní bylo promítání a vyprávění z cest uskutečněných v loňském roce v různých světadílech. Ve staré škole v Hedči a v chalupě u Hubených byly tak k vidění diapozitivy a fotografie z těchto míst:

1. Čína
2. Norsko
3. Vietnam
4. Kambodža
5. Laos
6. Thajsko
7. Pamír - Kyrgyzstán
8. Kavkaz
9. Špicberky
a další...


Tak tady jsme byli - chalupa U Hubených.
Tak tady jsme byli - chalupa U Hubených.

Nejenom promítáním a vyprávěním živ je člověk, a tak díky vynikající péči hostitelů, kteří razí heslo: "najezte se pořádně před letošním cestováním, aby jste potom moc nezhubli a netrpěli hlady", bylo k dispozici neskutečně velké množství různých dobrot a pochoutek. Výsledkem bylo, že se snad každý přejedl. Vyvrcholilo to v neděli, kdy snídaně přešla kontinuelně v oběd, ten byl posléze následován ihned svačinou a nebezpečně se limitilo k večeři. Všichni tak odjížděli do značné míry přejedeni a museli povolovat pásky na kalhotech.

Před samotnou účastí na Hedečském Světoběžníku se vydala čtveřice lyžníků ve složení Žrout, Šárka, Lenka a palič na Kralický Sněžník. Od parkoviště v Dolní Moravě se nejprve muselo jít kousek po suché silnici. Po chvilce se přešlo na žlutou značku vedoucí po levém břehu (při pohledu od pramene) Moravy a na skialpech se pokračovalo podél řeky, posléze potoka a nakonec pramenů svahem přezdívaným "Laviňák" diretkou na lyžích.

Zatímco dole stačilo tričko s krátkým rukávem a kraťasy, výše pořádně foukalo, takže ke slovu přišel Goretex a Windstopper. Vlivem větru byla celá vrcholová partie Kralického Sněžníku pokrytá ledem a zmrzlými hrudkami. Lyžování tudíž nic moc. Výhodou byly skelety na nohách, které při chůzi k hřebenu neklouzaly - co tam dělali lidi v trekovkách nebo v botách na běžky nechápu...

Sjezdy: "Laviňák", kotle do Polska a nakonec "Dámská sjezdovka" od Slůněte.

Šárka stoupá po sjezdu do Polska.
Šárka stoupá po sjezdu do Polska.

Sjezd po cvičné louce v podání Petra Nováka. Sjezd po cvičné louce v podání Petra Nováka.

Sjezd po cvičné louce v podání Šárky.
Sjezd po cvičné louce v podání Šárky.

Sjezd po cvičné louce v podání Lenky.
Sjezd po cvičné louce v podání Lenky.